HTML

Egy magyar horgász

Friss topikok

  • Oláh Teréz: Egyszerű asztalt ki terít magának régi sótartót középre állít kincsre nem vágyik,kicsive... (2013.08.29. 12:59) Mai nap a bölcsességeké.....
  • shopordrop: shopordrop shopordrop (2010.07.30. 20:49) Nevetni akarok..DDD
  • Angler: Köszi szépen a dicséretet,de nem hiszem,hogy érdemelnék valami díjat.Köszönöm a szavazatot! Azt se... (2010.06.21. 15:14) Goldenglob
  • Angler: Egész hétvégén csak kajáltunk.Szerintem mindenki hízott egy pár kilót.Tényleg finom volt minden.Ta... (2010.06.21. 15:03)
  • fishman: Itt kibukott minden! :) :( (2010.06.19. 18:22)

2010.04.01. 13:54 Fishman

Aranymosás a Dunán.. .. Európa egyik leggazdagabb aranymosó helye az őskortól napjainkig a Kárpát-medence volt, legfőképpen Erdély, a Kisalföld és a Muraköz. A Duna kisalföldi szakaszán, a csallóközi parton Gúta, Naszvad, Bős, Szap, Csicsó, Füss, Kolozsnéma, Aranyos, Vajka, Medve, Doborgaz lakói éltek aranymosásból. A Szigetközben pedig Ásvány, Lipót, Nagybajos voltak a leghíresebb aranymosó helyek. A Duna mentén egyéb fontos aranymosó helyek voltak még : Győr és Gönyű között.


Ezenkívül a Vág, Garam, Ipoly partjain is mostak aranyat. Az itteni aranymosás már az őskorban kimutatható volt, különösen a római uralom alatt. A török időkben még igen kifizetődő tevékenység volt az aranymosás, így sokan űzték. A folyószabályozással megemelkedett Duna középvízszintje, így ritkán kerülnek már szárazra a zátonyok aranytartalmú alsóbb rétegei. Az aranymosás az aranyszemcséknek a folyó menti hordaléktól való elkülönítése, szennyező anyagoktól való megtisztítása, ez az arany kinyerésének ősidők óta alkalmazott módja. A valódi aranyászok a folyó iszapját egy ferde mosópadra merték, amelyre filcet helyeztek.

Ennek bolyhaiba a nehezebb anyagrészecskék, így az arany is fennakadnak. Az aranyszemcséket tartalmazó filcet időnként kimossák, az így nyert szűrleményt higannyal keverik össze és így a higany amalgámot képez az arannyal, a higanyt az amalgámból hevítéssel elgőzöltetik, vagy szarvasbőrön átnyomva eltávolítják, kipréselik. Az így kinyert aranyat tovább lehet finomítani. A kinyert aranyat az aranybeváltó helyeken értékesítettek. Ma már nagyon kevesen végzik ezt a mesterséget, mert vagy kihaltak az öregek, vagy abbahagyták a sok munka befektetéssel járó, de keveset fizető tevékenységet. Az utolsó aranyász Bán József volt, aki még hivatásszerűen űzte a szakmát, de ennek is már 50 éve. Rég idők mondása volt : "Halász, vadász aranyász, - üres zsebben kotorász. Ha szegény is vígan él, egész nap csak vizet mér. Néphagyomány őrző csoportok rendeznek manapság a régi szakmák megismerését támogató rendezvényeket. Például : 2006-ban, Halásziban (Szigetköz), rendezték meg VIII. Szigetközi Aranymosó és Hagyományőrző Fesztivált. Ezek a hagyomány örző rendezvények elevenítik fel, néprajzi kincsünket.

2 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://angler.blog.hu/api/trackback/id/tr366120963

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

perla62 2010.04.03. 00:27:35

ez nagyon érdekes volt.

Angler 2010.04.03. 20:23:34

Szerintem is az.Sokan nem is hallottak róla!
süti beállítások módosítása