Az úszós horgászati mód régi hagyományokra tekint vissza, bizony már a középkorban is megjelentek korai formái. A múlt században elindult fejlődés következményeként ez a módszer vált a legkifinomultabbá, nem véletlenül lehet csak úszóval horgászni a világbajnokságokon, országos bajnokságokon és az egyéb hivatalos versenyeken. A 3 órás versenyidő alatt a profi versenyzők hihetetlen fogásokra képesek az úszós felszerelésekkel.
Megpróbálom egymástól elhatárolni az úszós horgászat egyes formáit:
A. Békés halak úszós horgászata:
a. Nagytestű halak horgászata erős felszereléssel
Ilyennek tekinthetjük a nádi pontyozást, ill. ha bedőlt fákkal tarkított akadós vízterületet kell meghorgásznunk. Az ilyen helyeken keményen kell bánni a megakasztott hallal, ezért a felszerelés minden elemének erősnek kell lennie és az úszó sem lehet túl sérülékeny.
b. Finomszerelékes technikák: tulajdonképpen ezeket alkalmazzák a versenyhorgászatban, rendkívül hatásosak, mindegyiknek megvan a maga sajátos előnye a többihez képest, ha tudja a horgász, hogy melyiket mikor és hol kell alkalmazni.
- matchbotos módszer: többnyire nagyobb méretű, önsúlyos waggler úszok használatához, nagyobb távolságokra. Az úszós felszerelések közül ezzel tudunk a legmesszebbre horgászni, a bot 3.6-4.5m hosszú, sűrű gyűrűzésű, ezért esős időben is jól használható.